حسنعلی مهران (زاده ۱۳۱۶ تهران) اقتصاددان و دولتمرد ایرانی دوره پهلوی و از مدیران صندوق بین المللی پول بوده است.

مهران در دوران متوسطه در دبیرستان البرز تحصیل کرد. بعد از آن برای ادامه تحصیلاتش عازم انگلیس شد و در دانشگاه ناتینگهام در رشته علوم سیاسی و اقتصاد مدرک لیسانس خود را گرفت. وی پس از اتمام تحصیلات مدتی در دانشگاه بریستول تدریس کرد. سپس به عنوان کارمند دایره ثبت اداره روابط ارزی و بازرگانی در صندوق بین الملل پول در "واشنگتن" مشغول خدمت شد.

بعد از بازگشت به ایران قائم مقام مدیر عامل مرکز بررسی­های صنعتی و توسعه بازرگانی و مدیر کل طرح­ها و بررسی وزارت اقتصاد را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۵۴ به معاونت کل وزارت اقتصاد منصوب شد و در همان سال ریاست بانک مرکزی را عهده­ دار شد. در سال ۱۳۵۷ در کابینه جعفر شریف‌امامی وزیر مشاور سازمان برنامه شد، بعد از آن در کابینه غلامرضا ازهاری به وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزیده شد. چندی هم قائم مقام مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران شد.

مهران در دهه ۸۰ میلادی در صندوق بین المللی پول مشغول به کار شد و مسئول اجرای برنامه کمک‌های فنّی به بانک‌های مرکزی بود. وی در سال ۱۹۸۵ میلادی ماموریت یافت به کشور اروبا برود و بانک مرکزی آنجا را تأسیس کند که مدتی هم ریاست بانک مرکزی آنجا را به‌عهده داشت و در سال ۱۹۸۶ مجددا به صندوق بین المللی پول بازگشت. چندی بعد، پس از استعفا از صندوق بین المللی پول، مهران برای تأسیس بانک سرمایه‌گذاری آروبا و تصدی مقام مشاور اقتصادی دولت، مجدداً به آروبا رفت و مدت چهار سال در این مقام بود. در بازگشت به امریکا، مهران باز به استخدام صندوق بین‌المللی پول در آمد و همچنان در اجرای برنامه کمک های فنّی صندوق با تعداد زیادی ازبانک‌های مرکزی جهان از جمله در افریقا، آسیای میانه، آسیای شرقی و اروپا از نزدیک همکاری کرد. در بهار سال ۱۳۸۶ مهران مجددا به ریاست بانک مرکزی آروبا منصوب شد و تا تابستان سال ۱۳۸۷ نیز در این سمت فعالیت کرده است. اینک مهران، در دوران بازنشستگی با همسرش در واشنگتن زندگی می‌کند.