عباس اکرامی‌اقدم با نام اصلی عباس شیرخدا (۱۲۹۴ در تهران - ۱۳۸۰ در لندن) آموزگار، روزنامه‌نگار و مربی فوتبال اهل ایران است. وی بنیانگذار مکتب شاهین و از شخصیت‎های مهم فوتبال در ایران است و به «پدر باشگاه‎داری نوین ایران» شهرت دارد.

وی در شهریور ۱۳۸۰ به عنوان «استاد ارزشمند فوتبال که عمر خود را در راه پرورش و تربیت نیروهای جوان و بااخلاق سپری نموده‎است» مورد تقدیر کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران قرارگرفت.

آموزگاری

اکرامی در دهه ۱۳۱۰ در دانشسرای عالی درس خواند و از سال ۱۳۱۸، تدریس در دبیرستان فیروز بهرام و دبیرستان البرز را آغاز کرد.و البته خود وی نیز دانش آموخته دبیرستان البرز بود .

مکتب شاهین

شعار شاهین، «اول اخلاق، دوم درس، سوم ورزش» بود. اکرامی به حدی به تحصیلات اهمیت می‌داد که شرط عضویت در باشگاه شاهین را دانشگاه رفتن و درس‌خواندن قرار داده بود.

همایون بهزادی، از شاگردان اکرامی در شاهین نقل می‎کند: «اولین باری که به تمرینات شاهین رفتم، به خاطر رفتن به مدرسه دیر رسیده بودم. فردای آن روز زودتر از مدرسه آمدم، اکرامی در مواجهه با من سیلی محکمی به گوشم نواخت و فریاد زد: چه کسی به تو گفت مدرسه‎ات را رها کنی؟!»

مسئولیت‎ها

مناصب دولتی مدیرکلی آموزش و پرورش تهران، قائم‎مقامی سازمان جوانان شیر و خورشید و معاونت وزارت آموزش و پرورش (در دوره وزارت مصطفی درخشش) در کارنامه وی دیده می‎شود. اکرامی همچنین مشاور بنیاد آمریکایی خاور نزدیک و مدتی نیز سردبیر کیهان ورزشی بود.

درگذشت

عباس اکرامی در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۸۰ در بیمارستانی در لندن درگذشت. با هماهنگی‎های انجام‎شده، جنازه وی به ایران انتقال یافت  پیکر پاک مرحوم دکتر عباس اکرامی بنا به وصیتش از ورزشگاه پیر امجدیه (شیرودی) ، در حالی که جوان هایی از شاهین در حالی که پیراهن این باشگاه را بر تن داشتند و تابوت او را حمل می کردند ، در روز جمعه 26 بهمن 1380 تشییع شد. در قطعه ۸ بهشت زهرا به خاک سپرده‎شد.

کتاب‎شناسی

عباس اکرامی مولف چندین کتاب بوده‎است:

  • فوتبال: فنون و تدابیر. تهران: باشگاه ورزشی و فرهنگی شاهین، ۱۳۶۳. 
  • فوتبال چیست؟ كتابی برای داوران، بازیكنان و تماشاچیان. تهران: باشگاه ورزشی و فرهنگی شاهین، ۱۳۶۴. 
  • اکرامی، عباس؛ بهمنش، عطاء. جام جهانی فوتبال، از آغاز تا ۲۰۰۲. تهران: دریچه، ۱۳۸۱.

مکتب شاهین :

شاهین باشگاهی بود که در سال 1320 به دست یک معلم به نام دکتر عباس اکرامی با همکاری و همراهی گروهی از بهترین جوانان کشور که عمدتاً دانشجو بودند ، بنا نهاده شد و مفاخر بزرگی چون امیرمسعود برومند ، امیر عراقی ، شکیبی ، فاخری ، انصاری ، دکتر نادر افشار ، مرحوم پرویز دهداری ، حسینعلی کلانی ، جعفر کاشانی ، همایون بهزادی ، حمید شیرزادگان و ... تربیت کرده و به جامعه فوتبال ایران تقدیم نمود. شاهین دارای 402 تیم جوان با 62 شعبه در سطح کشور بود که دکتر اکرامی این تیم را بر پایه 3 اصل (اخلاق ، تحصیل و علم و ورزش) استوار ساخته بود. شاهین در آن روزگار ، تنها دفتری بود در ورزشگاه امجدیه (شیرودی فعلی) که بازیکنانش برای تعلیم در آنجا گرد هم می آمدند. این باشگاه برای اولین بار آموزش فوتبال را به صورت کتابی و از روی اصول ، شروع کرد و نخستین جزوه آموزشی را که در بر گیرنده اصول ورزش فوتبال بود و با استفاده از منابع جهانی تهیه و تنظیم گشته بود ، جهت یادگیری در اختیار اعضای خود قرار داد. بی درایتی و عدم دور اندیشی مدیران وقت باشگاه و کج سلیقگی و انفعال دستگاه ورزش وقت کشور ، دست به دست هم داد و باعث شد بدلیل پاره ای مسائل بعد از بازی این تیم با تهرانجوان در هفته دهم (در تاریخ 16/4/1346) این باشگاه منحل گردد.