دکتر فروهر فرزانه تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز و در زمان مدیریت مرحوم استاد دکتر محمدعلی مجتهدی گذراند. در سال 1354 وارد رشته مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه شیراز شد. فوق لیسانس مهندسی برق و الکترونیک را در سال 1359 از آن دانشگاه دریافت کرد و در همان سال با دریافت بورس تحصیلی دولت فرانسه عازم آن کشور شد. وی فوق لیسانس در زمینه مخابرات ماهواره ای را در سال 1360 از دانشکده مخابرات پاریس (ENST) فوق لیسانس در زمینه الکترونیک را از دانشگاه لیموژ (University of Limoges) در سال 1361 و در پی آن دکتری در رشته مخابرات مایکروویو را نیز در سال 1364 از دانشگاه لیموژ دریافت کرد.
دکتر فرزانه پس از بازگشت به میهن، از سال 1364 تا 1368 ضمن گذراندن دوره خدمت سربازی به عنوان استادیار در دانشگاه پلی تکنیک تهران مشغول به کار شد. وی از سال 1368 به دانشگاه صنعتی شریف پیوست و پس از طی مراتب استادیاری و دانشیاری از سال 1381 تا کنون به عنوان استاد تمام در این دانشگاه مشغول به خدمت است.
وی برنده جایزه مایکروویو اروپا به اتفاق همکاران در سال EuMC Microwave Prize 1985و برنده جایزه ماکسول IEE به اتفاق دکتر علی بنایی در سال IEE MAXWELL PREMIUM 2001شده است.
وی تا کنون حدود 60 رساله کارشناسی ارشد و 10 رساله دکتری را هدایت و راهنمایی کرده است. از دکتر فرزانه یک کتاب در زمینه مدارهای مخابراتی و یک کتاب در زمینه اینترنت و پست الکترونیک و همچنین بیش از 80 مقاله علمی در نشریات معتبر بین المللی و داخلی و یا در کنفرانس های داخلی و خارجی به چاپ رسیده است.